Loader

Ekibimiz

Dr. Zahide Altunbaş Sancak Ortak Avukat z.altunbas@guleryuz.av.tr
VCard ekleyin
Dr. Zahide Altunbaş Sancak

İstanbul ve New York barolarına kayıtlı olan Zahide, şirket birleşme ve devralmaları alanında önemli bir tecrübeye sahiptir. Bu kapsamda, ortak girişim kurulması, hisse veya varlık alım satımları, şirket yapılandırmaları, şirket birleşme ve bölünmeleri, girişim (risk) sermayesi yatırımları, melek yatırımlar, satın alma finansmanı gibi ticari birçok konuda uzmanlaşmıştır. Kendisi yerel ve uluslararası düzeyde teknoloji, enerji, telekomünikasyon, altyapı, otomotiv, gıda gibi muhtelif sektörlerde, halka açık veya kapalı şirketin dahil olduğu 70’in üzerinde işlemin her aşamasında alıcı ve satıcı taraf vekilliği rolünü üstlenmiştir. Zahide yürüttüğü projelerin yanında, çok uluslu şirket gruplarının Türkiye iştiraklerine şirketler hukukuna dair her türlü konuda destek olmakta ve iş hukuku, acente ve distribütörlük, sermaye piyasası, kurumsal yönetim, yolsuzlukla mücadele ve fikri mülkiyet başta olmak üzere çeşitli alanlarda genel hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir.

Hukuk lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tam burslu şekilde tamamlayan Zahide, yüksek lisans derecesini Harvard Hukuk Fakültesi’nden almıştır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Doktora eğitimini tamamlamış olup tezini “Şirket Devralmalarında Satıcının Beyan ve Tekeffüllerin İhlalinden Sorumluluğu” konusunda kaleme almıştır. Zahide ayrıca, Kadir Has Üniversitesi Hukuk Yüksek Lisans Programı’nda “Şirket Birleşme ve Devralmaları” dersi vermektedir.

Zahide, Harvard Hukuk Fakültesi Mezunlar Derneği’nin kurucu üyesi olup halen yönetim kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir. Ayrıca, Harvard Mezunlar Derneği ve ILI İstanbul Uluslararası Hukuk Enstitüsü üyesidir.

Zahide, Prof. Dr. Yeşim M. Atamer ile kaleme aldığı “Hisse Satım Sözleşmelerinde Sonuca Katılmalı Fiyat Düzenlemeleri (Earn-Out Klozları) – Mukayeseli Bir İnceleme” ile “Satım Sözleşmesinde Zapt: Türk Borçlar Kanunu Hükümleri Günümüz Sorunlarına Ne Ölçüde Cevap Verebiliyor?” başlıklı makalelerinin yanı sıra, birçok yerel ve uluslararası yayına makaleleriyle katkıda bulunmaktadır.

Seçili Yayınlar:

  • Satım Sözleşmesinde Zapt: Türk Borçlar Kanunu Hükümleri Günümüz Sorunlarına Ne Ölçüde Cevap Verebiliyor?, Prof. Dr. Türkan Rado’nun Anısına Armağan, İstanbul 2020, s. 67-106, Prof. Dr. Yeşim M. Atamer ile beraber.
  • Hisse Satım Sözleşmelerinde Sonuca Katılmalı Fiyat Düzenlemeleri (Earn-Out Klozları) – Mukayeseli Bir İnceleme, BATIDER 2019, Sayı 3, s. 97-136, Prof. Dr. Yeşim M. Atamer ile beraber.
  • Azlığın Elindeki Radikal Araç: Anonim Şirketin Haklı Sebeple Feshi, TKYD Kurumsal Yönetim Dergisi 2016, Sayı 32 (eş yazar).
  • Yanlışı Ortaya Çıkarmaya Yönelik Etik Bir Eylem: Whistleblowing, Etik ve İtibar Derneği TEID INmagazine 2016, Sayı 5 (eş yazar).
  • Procedure for Squeezing out Minority Shareholders To Be Introduced, BNA International World Securities Law Report 2011, Cilt 17, Sayı 7.